משיח בן דוד ומשיח בן יוסף, מי הם ומה תפקידם?

אחד המרכיבים המשותפים לכל הדתות ולכל הזרמים בכל הדתות הוא רעיון המשיח והגאולה שצפויה להתרחש בבוא העת. היהדות האורתודוקסית מאמינה בשילוב של שתי דמויות – משיח בן דוד ומשיח בן יוסף – שלכל אחד מהם תפקיד ייחודי בהבאת הגאולה.

 

חלוקת התפקידים של משיח בן דוד ומשיח בן יוסף

 

התפישה המקובלת ביהדות היא שראשית יגיע לעולם משיח בן יוסף. כשמשיח זה ישלים את מלאכתו, יוכל להגיע משיח בן דוד, שישלים את העבודה ולמעשה יביא את הגאולה המיוחלת.

 

כדאי לדעת שהשילוב בין משיח בן דוד ומשיח בן יוסף הוא לא רק מבחינת התפקיד בהבאתה של הגאולה, אלא גם מבחינת השושלת ממנה הם יגיעו: משיח בן יוסף הוא אחד מצאצאיה של רחל אמנו (שהייתה אמו של יוסף), ומשיח בן דוד הוא אחד מצאצאיה של לאה אמנו. המהר"ל מפראג המשיל את משיח בן יוסף למוח ואת משיח בן דוד ללב, ומטאפורה אחרת היא גוף ונשמה (כך ראה הרב קוק את החיבור בין שני המשיחים).

 

מה יקרה בימינו של משיח בן יוסף?

 

תפקידו של משיח בן יוסף הוא ליצור את התשתית המעשית והלוגיסטית שתאפשר לאחר מכן את הגאולה הרוחנית שיביא איתו משיח בן דוד. בהתאם בימיו של משיח בן יוסף יוקמו המסגרות השונות – למשל צבא ותעשייה – וכמו כן יתחיל קיבוץ עם ישראל לארץ ישראל.

 

לגבי מה שצפוי להתרחש למשיח בן יוסף עצמו ישנן מספר גרסאות שונות: חז"ל מאמינים כי לא תיווצר חפיפה בין משיח בן דוד ומשיח בן יוסף, שכן משיח בן יוסף ייהרג במלחמת גוג ומגוג עוד בטרם בואו לעולם של משיח בן דוד. גם המהר"ל גרס כי משיח בן יוסף ימצא את מותו לפני ימות המשיח, אולם ישנם גם כאלה שמאמינים כי אין חובה שכך יהיה. תפישה מעניינת נוספת היא זו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק. לפי הרב קוק, משיח בן יוסף כבר הגיע לעולם ומדובר בלא אחר מאשר חוזה המדינה בנימין זאב הרצל (שכמובן הלך לעולמו).

 

מה יקרה בימיו של משיח בן דוד?

 

בין אם ימות ובין אם יישאר בחיים, בכל מקרה משיח בן יוסף מהווה כאמור רק את החוליה הראשונה בדרך לאחרית הימים – שכן הוא אחראי רק על הצד הפרקטי של הגאולה. לאחר שתושלם הכנת התשתית המעשית, ייכנס לפעולה משיח בן דוד, והוא יביא לעולם כולו ובמיוחד לעם ישראל ימים של שלום, הרמוניה ונחת. הפרנסה תהיה קלה, החוכמה תופץ בעולם ותאפיין את כל בני האדם, יסתיימו המלחמות, תוחלת החיים תתארך, יוסרו הדאגות וגם היחסים עם הטבע ישתנו כשבפרט בני האדם יחדלו מלאכול בעלי חיים וזאת על פי חזון הצמחונות והשלום של הרב קוק. בכל מקרה החיבור בין משיח בן דוד ומשיח בן יוסף הינו חיבור רב עוצמה שישנה את העולם לטובה, גם אם בדרך אליו יהיו קשיים ובפרט מלחמת גוג ומגוג.