לאילו מטרות מומלץ לקחת הלוואות לעסקים קטנים?

כיום עסקים קטנים יכולים הלוואה ממגוון רחב של גופים – בנקים, חברות האשראי, חברות הפועלות בשוק המימון החוץ בנקאי, קרנות שונות (כולל האופציה של הלוואה בערבות המדינה) ועוד.

הקלות היחסית של קבלת הלוואה עוזרת כמובן לעסקים קטנים שזקוקים לכסף, אבל גם מחייבת: מחייבת מחשבה מעמיקה האם ההלוואה אכן הכרחית, שהרי גם אם ישנן שלל אופציות לגיוס הון, וניתן לבחור מתוך כמה וכמה אפשרויות, עדיין ישנה עלות לגיוס הכסף וחבל לשלם אותה אם אפשר להסתדר בלי הלוואה.

בהתאם, מומלץ להבין מהן המטרות העיקריות עבורן כדאי לחפש הלוואות לעסקים קטנים.

הלוואה למטרת הקמת עסק

נקודת זמן אחת שבה עסק עשוי להזדקק להלוואה היא בעת הקמתו.

כשמתכננים לפתוח עסק חדש, מגלים עד מהרה שישנן הוצאות רבות עוד בטרם ההכנסות מתחילות לזרום (ובהקשר זה כדאי לזכור שלעתים חולף פרק זמן בלתי מבוטל עד שמתגבש קהל לקוחות רחב מספיק, וישנם גם מקרים דוגמת סטארט-אפ שהעסק מתחיל לפעול עוד לפני שיש לו מוצר שהוא יכול למכור).

על-מנת שלעסק יהיה מקום לפעול בו, לרכוש את הציוד הדרוש, לשכור את כוח העבודה הנחוץ ולשלם אגרות והיטלים שונים שהרי במסגרת הקמת עסק ישנה גם לא מעט בירוקרטיה, נדרש הון בלתי מבוטל – הלוואות לעסקים קטנים מספקות אותו ומאפשרות לעסק לצאת לדרך.

הלוואות לעסקים קטנים שרוצים לגדול

מטרה נוספת שעבורה כדאי לחפש פתרונות מימון לעסקים ובפרט הלוואה משתלמת היא התרחבות.

אמנם יש חן רב וקסם בלתי מבוטל בלהיות עסק קטן, ובסופו של דבר רוב רובם של העסקים בארץ (וגם במדינות אחרות, כמובן) הם קטנים – עפ"י משרד הכלכלה שליש מהעסקים מוגדרים כזעירים, 10% הם קטנים ועוד מחצית הם עצמאים שלא מעסיקים עובדים – אבל אך טבעי הוא שעסק קטן ירצה להתרחב ולצמוח עוד יותר ולהגיע לקהל יעד רב יותר.

על-מנת לממש את מלוא הפוטנציאל נדרשת במקרים רבים השקעה של ממש: שטח נוסף, ציוד מתקדם יותר, עוד כוח אדם, קמפיין פרסומי נרחב ועוד מרכיבים שמן הסתם אינם ניתנים בחינם.

במקרים אלה ניתן לבחון את האופציה של הלוואות בערבות מדינה, ובכל מקרה תוכנית עסקית מרשימה תשפר משמעותית את הסיכוי לקבל הלוואה שתהווה קרש קפיצה אפקטיבי.

משבר בתזרים המזומנים

הלוואות לעסקים קטנים מתאימות גם במקרים שבהם משבר זמני בתזרים המזומנים מאיים על המשך הפעילות השוטפת של העסק.

חשוב להדגיש: ישנם מקרים שבהם הפיתרון המומלץ כשהקופה מתרוקנת אינו פיננסי אלא תפעולי או אפילו אסטרטגי – מציאת שוק חדש לפעול בו, צמצום כוח האדם, ייצור מוצרים אחרים וכו' – ולכן כדאי להיעזר במקרים אלה בשירותי ייעוץ כלכלי לעסקים עוד לפני שלוקחים הלוואה.

מצד שני, אם המשבר הוא זמני, והפוטנציאל לרווחים גבוה, חבל להיפלט מהשוק רק בגלל מחסור נקודתי במזומנים (ואסור לשכוח שבישראל נסגרים מדי שנה עשרות אלפי עסקים, שחלקם היו בעלי סיכוי להצליח בנסיבות אחרות).

על-מנת לדעת האם כדאי לשנות את ההתנהלות באספקטים מסוימים או שמא מוטב לקחת הלוואה (או גם וגם, כמובן) כדאי כאמור להיעזר במומחים בתחום הליווי לעסקים, שיעזרו לכם לא רק לדעת האם כדאי לחפש פתרון מימון אלא גם יובילו אתכם אל פתרון המימון המתאים ביותר עבור העסק שלכם ובתנאים המשתלמים ביותר עבורכם.

עוד כדאי לזכור בהקשר זה שלא תמיד קל להשוות בין התנאים של ההלוואות השונות המוצעות לעסק (ריבית, תקופת החזר, מה קורה כשלא עומדים בתנאי ההחזר וכו') ובהתאם לא תמיד קל להבין מהי ההלוואה המשתלמת ביותר – הסתייעות באנשי מקצוע מנוסים מבטיחה את מציאת ההלוואה המתאימה ביותר.