הטיפוס לצמרת של סובחי טנוס

הוליווד, למשל, אוהבת מאוד סיפורים שכאלה: פועל פשוט מפלס אט אט, בהדרגה ובהתמדה, את דרכו לצמרת – תוך שהוא מגלה נחישות אבל לא שוכח מאיפה בא ומהם הערכים החשובים לו באמת. סובחי טנוס מייסד חברת הנדל"ן ס.ט.ר והבעלים שלה, הוא הוכחה מצוינת לכך שישנם סיפורים כאלה גם במציאות.

 

אמינות ללא דופי

 

את הרומן שלו עם עולם הנדל"ן החל סובחי טנוס כבר ב-1973, כאמור כפועל פשוט. בהדרגה הוא טיפס בהיררכיה המקצועית ותוך שנים לא רבות כבר הפך לקבלן מבצע בעל שם – ובעיקר ככזה שניתן לסמוך עליו בעיניים עצומות.

שוק הנדל"ן, חשוב לדעת, הוא שוק לא פשוט. ישנם לא מעט קבלנים שמבטיחים הרים וגבעות אבל מקיימים הרבה פחות, העמידה בלוחות הזמנים היא מנת חלקם של מעטים ובאופן כללי יזם שרוצה להקים פרויקט רחב היקף, או מורכב יחסית, מתקשה למצוא קבלנים מבצעים אמינים. במצב שכזה קל להבין את הצלחתם של טנוס וס.ט.ר שלו, שהרוויחו את המוניטין הגבוה שלהם בזכות שורה ארוכה של פרויקטים שהסתיימו בדיוק במועד המתוכנן ושכל פרט ופרט בהם, כולל הקטנים ביותר, בוצעו בדיוק עפ"י התכנון.

 

המעבר של סובחי טנוס מביצוע ליזמות

 

במקביל להיותה קבלנית מבצעת איכותית במיוחד, החלה STR לעסוק גם ביזמות נדל"ן, כשהסיבה לכך היא השחיקה ההולכת ומתמשכת ברווחיותם של רוב הפרויקטים הנבנים בארץ מבחינת הקבלן המבצע.

למעשה, לא מעט קבלנים, כולל הטובים והיציבים שבהם, אף נאלצו לנטוש את הענף בשל הפסדים כספיים ניכרים (כולל לאחר פרויקטים שמבחינת רמת הבנייה שלהם הוכתרו כהצלחה מסחררת). חשוב להדגיש כי סובחי טנוס הקפיד לבצע את המעבר מביצוע בלבד לשילוב בין בנייה עבור אחרים לבין יזמות באופן הדרגתי, כך שהוא והחברה שאותה הוא מוביל יוכלו לעמוד בכל התחייבות שהם לוקחים על עצמם – כדי לשמר את השם הטוב, שמהווה נכס יקר ערך במיוחד מבחינת ס.ט.ר.

 

השילוב המוצלח של דור הבנים

 

לצד האתגרים המקצועיים איתם התמודד ומתמודד סובחי טנוס – והם מגוונים ומורכבים, שכן ס.ט.ר בונה שלל פרויקטים, הן למגורים (למשל מגדל יוקרה בצפון תל אביב עבור קבוצת סופרין ו-4 מגדלים בהרצליה עבור אמריקה ישראל וקרדן) והן למסחר (דוגמת קניון iWay בקריות ומרכז מסחרי בנצרת עילית עבור האחים עופר) – השכיל טנוס גם לשלב באופן מוצלח את שני ילדיו, ראיד ורמזי, בעסקיו.

רמזי מכהן כיום, לאחר שכבר מגיל 18 החל להתלוות לאביו כדי ללמוד בדרך האפקטיבית ביותר את רזי עולם הנדל"ן, כמנכ"ל ס.ט.ר, ואילו ראיד אחראי על פעילותה של החברה באירופה ובפרט בפולין שם משתפת ס.ט.ר פעולה עם שיכון ובינוי מקבוצת אריסון במסגרת חברה הנקראת asbud ואשר נחשבת לאחת מחמש המובילות בוורשה.