עולם הנדלן והמומחיות של אמיר יקותיאל

שוק הנדלן, והמומחיות של היזם מהוד השרון אמיר יקותיאל יכולים לשנות לכם את החיים. אם עוד לא זיהיתם  מדוע –  זה כנראה מכיוון שעוד לא קיבלתם הצעה לפרויקט פינוי בינוי שיחול על דירתכם, או במילים אחרות הבטחה לשדרוג מדהים ברמת החיים שלכם אם רק תחתמו על טופס הפינוי של דלת אמותיכם.

זה יכול לקרות לכל אחד בכל שעת יום, פתאום הוא שומע דפיקה בדלת ושני נציגים מכובדים במיוחד עטויי חליפות נכנסים לדירתו בשכונה הוותיקה של העיר ומתחילים לספר לו כיצד איכות החיים שלו יכולה להשתנות. מצלצל לכם מוכר? לא במקרה, בעשרות השנים האחרונות היו אין ספור מיזמים כאלה  – בין השאר של רכישות נופש שבועיות פעם בשנה לכל החיים- חבילות שכבר מזמן מעלות אבק בבוידם שלכם וכמובן אדמות חקלאיות שכאשר יופשרו, בעוד מיליארד שנה בערך, יהיו שוות מיליונים וכרגע שוות כקליפת השום (בדרך כלל אף פחות).

הפיתרון

הדרך לפיתרון והסדרת התחום הזה היא  אגב פשוטה למדי: חקיקה שתגדיר בצורה מפורשת את רישות תוכניות פינוי ובינוי על ידי הרשות המקומית בתחומה נמצאות השכונות בהן יתבצעו התהליכים האלו. כך, הרשות המקומית תוציא מכרזים לביצוע התוכניות (כמו כל מכרז נדלני אחר שהיא עושה) – הדיירים יהיו חייבים להיות חלק מהתהליך ובצורה הזו, יהיה סיכוי קלוש בלבד שהם יתנגדו למשהו שרק ייטיב עימם.

המסקנות

אם שואלים את היזם אמיר יקותיאל הוא היה אומר שפינוי בינוי היה אמור להיות אחד המיזמים המדהימים שנוצרו כאן,  מיזם קלאסי של ווין ווין – כלומר כולם מנצחים: היזמים שמרוויחים קופה נאה עם הדירות החדשות אותן הם בונים, הרשות המקומית שמצליחה לחדש את העיר באפס השקעה מבחינתה וכמובן התושבים שזוכים בדירה חדשה, היישר מהניילונים כמו שנהוג לומר. בכל הזמן שחלף מאז החלו תוכניות הפינוי בינוי לרקום עור וגידים (אי שם בסוף שנות ה-90), לא הוסדרה רגולטורית שיטת הפינוי של התושבים וכך כל אדם שבידו אופציה לקרקע (גם אם אין סיכוי אמיתי לממשה) המצויד בעורך דין מפולפל ואשר רואה לנגד עיניו את מטמון הזהב הטמון בפינוי השכונה יוצא לצייד השכם בבוקר. למרבה הצער  המדינה כאמור, לפחות עד עתה, לא חשבה לעצור לרגע ולחוקק חוקים שיווסתו את השוק, יתנו לאנשים כדוגמת אמיר יקותיאל להיכנס לתחום ויבטיחו  שוק הוגן מצד ציבור הקבלנים וכך פרויקטים רבים של פינוי בינוי תקועים בשל חוסר הסכמה של התושבים או חוסר אחידות לגבי הגורם המפנה ובמקום ניצחון לכל הצדדים אנחנו מקבלים שכונות שלמות שאמורות להיות מפונות ועדיין תקועות בבוץ הביורוקרטיה הישראלי.