תרומתו הבטחונית של ניר גלילי לתושבי חיפה

כמו כל קצין בכיר, גם תת אלוף (מיל') ניר גלילי תרם רבות לבטחונם של כל תושבי ישראל באשר הם, מאז גיוסו לצה"ל בשנת 1973 ועד לשחרורו כרבע מאה לאחר מכן. גם כאזרח המשיך גלילי בפעילותו המבורכת ואחת הדוגמאות לכך היא תרומתו הבטחונית לתושבי חיפה.

הרומן בין סונול לחיפה

חלק בלתי מבוטל מפעילותה העסקית של חברת "סונול" מרוכז בעיר חיפה ובסביבתה, שכידוע מהווה את אחד מאזורי התעשייה המרכזיים בארץ. כמו כן שוכנת בעיר היפה שמחברת את הים עם הר הכרמל ואורגת לכדי חיים משותפים של כבוד והנאה את בני כל הדתות וכל העדות אחת מתחנות הדלק הייחודיות של החברה – תחנה אותה עיצב לא אחר מאשר האדריכל המפורסם ישראל גודוביץ' בהשראת אוהל קרקס (את התחנה ניתן לראות על כביש 4, מעט לאחר הכניסה הדרומית לעיר ובסמוך לפארק הכט החדש והיפה, אם כי למרבה הצער לא מושקעת תשומת לב מספקת בשימורה של התחנה. כך או כך תמורת עיצוב התחנה, אי אז בתחילת שנות השמונים של המאה ה-20 קיבל גודוביץ' ארגז וויסקי).

התרומה הספציפית של מנכ"ל "סונול", ניר גלילי, התרחשה ב-2011, ויצאה לפועל בין השאר גם בזכות הקרן לחיפה.

מה תרמו ניר גלילי וסונול לחיפה?

תא"ל (מיל') ניר גלילי, שלאחר שחרורו מצה"ל כיהן כעשר שנים כמנכ"ל "שלמה sixt" בטרם הפך למנכ"ל "סונול", סיפר כי התלבט לא מעט כיצד לסייע לעיר שחיי תושביה שזורים בפעילותה העסקית של החברה בראשה הוא עומד.

בסופו של דבר, כיאה למי שעמד בראש מערכות צבאיות רבות ובהתאם לצרכי הביטחון החיוניים של העיר השלישית בגודלה בישראל, נבחרה התרומה: רכב ביטחון חדש ומאובזר היטב שיגביר את רמת הביטחון בעיר ואת תחושת הביטחון של התושבים באמצעות סיורים ברחבי חיפה ובפרט ליד בתי ספר, גני ילדים ומוסדות ציבור אחרים.

הרכב כאמור נתרם ב-2011, בטקס חגיגי שבו הודה ראש עיריית חיפה יונה יהב לסונול ולגלילי וציין כי "המעורבות של חברות גדולות מרגשת" וכי "הבחירה של סונול בעיר חיפה מחמיאה ומסייעת רבות לביטחון תושבי העיר".

גלילי הבהיר כי "הבחירה לתרום לתושבי חיפה טבעית מבחינת סונול" וכי בחר בתרומה בטחונית לנוכח העובדה ש"ביטחון התושבים הוא צורך הולך וגדל".

הקריירה הצבאית המרשימה של גלילי

כאמור עוד קודם לתרומה הספציפית של ניר גלילי ושל חברת "סונול" לעיר חיפה תרם גלילי רבות לבטחונם של תושבי העיר כמו גם כל מי שחי במדינת ישראל ובפרט בצפון הארץ, וזאת במשך שנים רבות של שירות צבאי מסור ורב ערך.

גלילי התגייס לצה"ל בשנת 1973 ושובץ בחיל השריון. הוא לחם במלחמת יום הכיפורים כמפקד טנק ובמלחמת לבנון הראשונה שנועדה להבטיח את שלומם של תושבי הצפון כסמג"ד בחטיבה 500 עליה פיקד דורון רובין. במהלך המלחמה ידעה החטיבה, ובתוכה כאמור גלילי, קרבות מרים ובפרט זה שנערך בעין זחלתא שם המתין לה כוח סורי בהיקף נרחב מאוד. למרות הקרבות הקשים והעובדה שחלק מהמפקדים נפגעו, הצליחה החטיבה למלא את משימתה והגיעה לכביש דמשק-ביירות ומאוחר יותר גם לביירות עצמה שם לחמה כנגד כוחות אש"ף (הארגון לשחרור פלסטין בראשותו של יאסר ערפאת שפעל בתחילת שנות ה-80 בלבנון ובעיקר בחלקה הדרומי).

הקריירה הצבאית של גלילי כללה גם פיקוד על חטיבה 500 וכן תפקיד מפתח אחר בצה"ל – מפקד בסיס האימונים הראשי של זרוע היבשה, מל"י (הבסיס הענק המוכר גם כ"צאלים).