שירותו הצבאי של שר שלום ג'רבי ראש השירות הלאומי

שר שלום ג'רבי הוא מנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי, הגוף הממשלתי שאחראי על כל מערך המתנדבים והמתנדבות, שנכון ל-2016 מספרם הוא כ-18,000.

באופן טבעי לא הגיע ג'רבי – יליד 1969, נשוי ואב ל-5 שמתגורר במצפה יריחו – אל התפקיד הנכבד בלי רקע מתאים ובלי שעבר כמה וכמה תחנות משמעותיות במהלך חייו.

אחת התחנות הייתה באופן טבעי צה"ל: השירות של שר שלום ג'רבי כלל פרק זמן בישיבת ההסדר קרית שמונה, שירות כלוחם בחטיבת גולני ותפקידי קצונה שונים בחיל השלישות, שבו הגיע לדרגת רס"ן (במילואים).

ישיבת ההסדר קרית שמונה

כמי שגדל על ערכי הציונות הדתית – הן בבית (סבו, אגב, שימש בתפקיד רב הכותל והמקומות הקדושים במשך קרוב ל-30 שנה, ואביו, הרב ציון ג'רבי, הוא אחד מאנשי החינוך הידועים והאהובים בצפון) והן במסגרת תנועת הנוער בני עקיבא ובישיבה התיכונית כפר הרא"ה – התחנה הראשונה של שר שלום ג'רבי בצה"ל הייתה ישיבת הסדר.

ישיבות ההסדר הינן אחת היוזמות החשובות של הציונות הדתית, ולפני מספר שנים אף זכה מפעל זה בפרס ישראל על תרומתו לחברה ולמדינה.

מטרת ישיבות ההסדר הוא לאפשר לצעירים מהמגזר הדתי לשרת בצה"ל ובה בעת לא לקטוע את התפתחותם הדתית והרוחנית, כך שהם גם ממשיכים במסלול של לימודים תורניים גבוהים וגם זוכים להכשרה צבאית.

שר שלום בחר בישיבת ההסדר קרית שמונה משני טעמים עיקריים: הרמה הגבוהה של הלימודים בישיבה זו, והזיקה שלו לצפון – משפחתו עברה לכרמיאל מעט לאחר שנולד ושם עברה עליו ילדותו.

 

חטיבת גולני

כאמור בני הישיבות (הידועים בכינוי בני"שים) אשר פונים אל מסלול ישיבות ההסדר לא מפתחים רק יכולות תורניות אלא גם צבאיות, ורבים מהם פונים אל יחידות קרביות וזאת לנוכח הערכים שהוטמעו בהם – אהבת העם, אהבת הארץ, מחויבות לבטחונה של ישראל וגם הגשמה עצמית.

שר שלום ג'רבי התגייס כאמור לחטיבת גולני והפך ללוחם בחטיבה מוערכת זו שהצמיחה לאורך השנים בוגרים מפורסמים כגון מאיר עמית ז"ל, מאיר פעיל ז"ל, הרמטכ"ל הנועז (והסופר) מוטה גור ז"ל, אורי שגיא והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי.

 

מדוע בחר שר שלום ג'רבי לצאת לקצונה בחיל השלישות?

התחנה הבאה של ג'רבי הייתה חיל השלישות, וזאת לאחר שהשלים קורס קצינים אליו יצא על-מנת להביא לידי ביטוי את מלוא יכולותיו. בחיל זה מילא שר שלום ג'רבי שורת תפקידים והתקדם בסולם הדרגות עד לדרגת רב-סרן.

 

תחנות נוספות בקריירה המגוונת של ג'רבי

באופן טבעי בין מועד שחרורו מצה"ל לבין כניסתו לתפקיד מנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי, עבר שר שלום ג'רבי מספר תחנות חשובות נוספות בקריירה:

* לימודים אקדמיים – ג'רבי הוא בעל תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה מטעם מכללת ליפשיץ בירושלים, ובעל תואר שני במדעי המדינה ומנהל ציבורי מטעם אוניברסיטת בן גוריון.

* תפקידים שונים במפד"ל – במסגרת המפלגה הדתית הלאומית (שכבר אינה קיימת עוד, שכן היא התמזגה אל תוך מפלגת "הבית הלאומי", אולם יש לה תפקיד נכבד בהיסטוריה של הציונות הדתית ובפרט בנוגע להשתלבותה המופתית בחברה הישראלית) מילא ג'רבי מספר תפקידים ובהם סמנכ"ל כספים וארגון ומזכ"ל המפלגה (עד 2009).

* ראש המטה של שר הרווחה – בין השנים 2003-2005 מילא ג'רבי את תפקיד ראש המטה של שר הרווחה דאז, זבולון אורלב. באותה תקופה השירות הלאומי היה תחת אחריותו של שר הרווחה (כעת הוא משויך למשרד החקלאות ופיתוח הכפר) ובעצם כבר אז החל ג'רבי להשביח את הגוף החשוב.