התאמת כלי עבודה ידניים לנגרות

מקצוע הנגרות הוא אמנות של ממש, זוהי יצירה של פריטים מחומר גלם טבעי הנמצא בכל מקום, בכל מדינה ובכל ארץ ברחבי העולם – העץ. זהו אחד מהמקצועות העתיקים בעולם, עוד טרם המהפכה התעשייתית שהביא עימה מכונות ששינו את פני ההיסטוריה. עוד בימים עברו נגרים בכל העולם עיצבו ושייפו, פיסלו וניסרו, והכינו רהיטים, פסלים וחפצי אמנות מעץ. היום, כאשר כלי עבודה מצויים בשפע בכל בית, נגריה ומקום מלאכה, נגרים מתקדמים וחובבים מוצאים את עצמם מבצעים את עבודתם בקלות גדולה הרבה יותר. בעמוד זה נדבר על כלי עבודה ידניים, כלומר שאינם נייחים לנגרות מכל הרמות – מתחילים, בינוניים ומתקדמים שיכולים להפוך את החיים של כל נגר להרבה יותר קלים.

מפסלות ומלחציים

כאשר אתם מחפשים כלי עבודה ידניים לעבודות איכותיות בעץ, סט מפסלות כנראה יהיה אחד הכלים הראשונים שתרכשו. מתוך כלי עבודה רבים המשמשים למגוון רחב של עבודות, ולא שמורים לעבודה בעץ בלבד, מפסלות נכנסות לקטגוריה ייחודית של כלי עבודה המיועדים אך ורק לעיבוד של עץ. תוכלו לרכוש מפסלות בכל מיני גדלים וסוגים, במטרה לפסל עימן את העץ שלכם וליצור ממנו כל דבר שרק תרצו – רהיטים, כלי נגינה, כלי אמנות וכל תוצר אחר. במקרים מסוימים, העבודה עם מלחצות דורשת לחץ נגדי והחזקה מיוחדת של חתיכת העץ המעובדת שתמנע ממנה מלנוע לכל עבר. על מנת למנוע את התזוזה של חלק העץ המעובד, ניתן לקבע אותו במקום באמצעות מלחציים. המלחציים יכולות להתחבר לכל משטח ישר בדומה לשולחן, ולהחזיק את חתיכת העץ המעובדת באמצעות לחץ. הלחץ נוצר כתוצאה מהברגה של המלחציים אל חתיכת העץ כנגד השולחן, ומקבע את חתיכת העץ במקום באמצעות לחץ זה.

פטיש אוויר

פעמים רבות נרצה לחבר חתיכות עץ שונות זו אל זו באמצעות מסמרים. כמובן שניתן לנקוט בשיטה הישנה של דפיקת המסמרים אל לוחות העץ או חלקי העץ באמצעות פטיש, אך בימים המודרניים בהם אנו חיים, ניתן להשתמש בפטיש אוויר. פטיש האוויר מופעל באמצעות לחץ אוויר, והוא למעשה יורה מסמרים בעת לחיצה על כפתור ההפעלה אל הכיוון הרצוי. זה נכון שברוב המקרים רכישה של פטיש אוויר ומערכת לחץ האוויר אינה כדאית עבור עבודה חובבנית במסגרת ביתית, אך במקרים מסוימים כלי זה הוא פשוט חובה עבור נגרים שמבצעים עבודות בנפח גבוה. ישנם סוגים שונים של פטיש אוויר, חלקם גדולים יותר וגדולים פחות, חזקים יותר וחזקים פחות, ומתאימים למסמרים מסוגים שונים, ולכן בעת רכישת פטיש האוויר, כדאי מאוד להתאים אותו לצרכים המדויקים של אלה שהולכים להשתמש בו. מבין כלי עבודה רבים השימוש בפטיש אוויר נחשב לאחד השימושים המסוכנים ביותר, מכיוון שהוא יורה מסמרים שעלולים לפגוע באדם הנמצא בקרבת מקום של זה המשתמש בכלי זה, ולכן יש לנקוט במשנה זהירות בעת השימוש בו.

מסורים ומקדחות- כלי עבודה הכרחיים 

עבודות נגרות דורשות התאמה של חלקי עץ שונים לגדלים הרצויים לשם ביצוע העבודה. על מנת לעשות את ההתאמה הנדרשת הכוללת חיתוכים וניסורים, ניתן להשתמש במסורים מסוגים שונים. מסורים ידניים או חשמליים מסוגלים לחתוך את העץ לפי המידות הנדרשות ולספק את העבודה הנדרשת לנגר המשתמש בהם. נוסף לשימוש במסורים, ניתן להשתמש במקדחות מסוגים שונים על מנת להשיג תוצאה רצויה במגוון סוגים של עבודות קידוח – לשם הברגה, השחלה או עבודות שונות בתחום הנגרות.