איך להתאים כלי עבודה לשימושים האישיים שלנו? – המדריך הרשמי

בין אם אנחנו אנשי מקצוע הזקוקים לכלים שונים כדי לבצע את העבודות מהן אנחנו מתפרנסים ובין אם אנחנו חובבנים שפשוט נהנים לקדוח, לנסר, להבריג, ללטש ולהשחיז בדרך ליצירת פריטים כאלה ואחרים או לטובת תיקונים הכרחיים, כדאי לנו להשקיע מחשבה בבחירתם של כלי העבודה שלנו. ארגז כלים מאובזר בחכמה הוא המפתח לעבודה יעילה, נוחה ומוצלחת, ובפרט חשוב להתאים לצרכים הספציפיים שלנו ולשימושים האישיים שלנו כלי עבודה בסיסיים כמו מברגה, מקדחה, מסור אנכי וכו'.

בדקו את חנות כלי העבודה הזאת ותתרשמו ממגוון רחב של כלי עבודה המתאימים לכל דורש.

 

מברגה

מברגה היא אחד מכלי העבודה הבסיסיים ביותר וחלק מכל ארגז כלים. על-מנת שתתאים לשימושים האישיים שלנו יש לבחור אותה בהתאם לפרמטרים הבאים:

* משקל – מברגה כבדה קשה להחזיק לאורך זמן, כך שכדאי לתת עדיפות לדגמים הקלים יחסית, ובפרט למי שמשתמש במברגות לפרקי זמן ארוכים.

* צורה – הדגמים המספקים את האחיזה הנוחה ביותר הם מברגות T.

* עוצמה – לפחות 7.2 וולט, וככל שאתם זקוקים לה לשימוש אינטנסיבי יותר כדאי להעלות את המינימום.

* מהירות – לשימוש ביתי צנוע ניתן להסתפק במהירות של 400 סל"ד, לצרכים מקצועיים יותר נדרשת מהירות גבוהה יותר.

* אימפקט – מברגות אימפקט הן מברגות שמחובר אליהן פטיש. כשהן נתקלות בהתנגדות משמעותית שכוח הפיתול שלהן אינו חזק מספיק כדי לגבור עליה ולהחדיר את הבורג, הפטיש נכנס לפעולה והולם את הבורג פנימה, כשבזכות השילוב בין כוח הפיתול לכוח ההלימה ניתן להתגבר גם על התנגדויות חזקות ולהבריג לתוך חומרים קשיחים מאוד. אופציה זו מתאימה בעיקר למי שזקוק למברגה מקצועית ולכל מי שיודע כי הוא מבריג אל מקומות שההתנגדות בהם גבוהה.

* מברגה נטענת – אם השימוש הצפוי כולל הברגות במקומות שאין בהם חיבור לחשמל, כדאי להעדיף דגם נטען.

 

מקדחה

כדי להתאים את המקדחה לאופן השימוש הצפוי, יש לבחון את הפרמטרים הבאים:

* קוטר קידוח מרבי – עבור שימוש ביתי צנוע אפשר להסתפק גם במקדחה שמעניקה קוטר קידוח של 8 מ"מ בפלדה (ולמשל 10 מ"מ בבטון או 25 מ"מ בעץ).

* עוצמה – מקדחות לשימוש ביתי ניתן לרכוש מקדחה בעלת 500-600 וואט, אנשי מקצוע זקוקים למקדחות עם 1300 או אפילו 1600 וואט ומעלה.

* נטענת – בדומה לבחירת מברגה, רק מי שזקוק לקידוחים במקומות בלי חיבור לחשמל זקוק למקדחה נטענת.

* מומנט – לשימוש מקצועי חשוב להקפיד על מקדחה בעלת מומנט מקסימלי של 7Nm ומעלה.

* מותג – מקדחה של יצרן מוכר כמו בוש או מקיטה נהנית מרמת עמידות גבוהה במיוחד, כך שלטובת שימושים אינטנסיביים ומקצועיים כדאי להעדיף אותן.

 

מסור אנכי

גם מסור אנכי – שלעתים נקרא גם מסור ג'קסון (שיבוש של המילה Jigsaw, ג'יגסו) הוא כלי עבודה חיוני ברוב המקרים. הפרמטרים העיקריים לבחירתו הם:

* מהירות – כדאי להעדיף מסור אנכי שמאפשר בחירה של המהירות בכל עבודה, שכן חיתוכים עדינים מתבצעים באיטיות אבל לפעמים אנחנו זקוקים גם לחיתוך מהיר מאוד. בפרט חשוב הדבר למי שהשימושים שלו במסור מגוונים.

* הספק – לשימוש ביתי סביר יספיקו גם 400 וואט, אנשי מקצוע זקוקים למסורים אנכיים עם הספק של 700 וואט ומעלה.

* עומק חיתוך – שימוש נרחב במסור אנכי מחייב בחירה בדגם בעל עומק חיתוך גבוה.

* ידית האחיזה – כדאי להחזיק את המסור ולחקות את תנועת הניסור כדי לדעת מה נוח עבורך.

* חיבור לשואב אבק – למי שרוצה ליהנות מניקיון קל יותר של סביבת העבודה אחרי כל ניסור, חיבור לשואב אבק הוא תוספת מומלצת.

 

לא רק כלי עבודה: מה עוד חשוב להתאים לשימוש האישי שלנו?

בנוסף לכל כלי העבודה הנ"ל שאותם חשוב לבחור בהתאם לשימושים האישיים שלנו (וכמובן שישנם עוד כלי עבודה חיוניים ובהם למשל דרמל, מסור גרונג, מספרי פח, אקדח דבק ועוד), ישנו עוד מרכיב שכדאי להקדיש לו תשומת לב כדי להבטיח עבודה נוחה ובטוחה במיוחד: בגדי העבודה.

בפרט חשובות הנעליים, שהרי גם כשאנחנו נוקטים בכל אמצעי הזהירות הנדרשים ועובדים עם מלוא תשומת הלב, עדיין עלולים ליפול לנו דברים על הרגליים, ולפעמים הם עלולים להיות כבדים… נעלי רדבק האוסטרליות יספקו הגנה מלאה לרגליים, ויתרונות אחרים שלהן הן העמידות הגבוהה שלהן והנוחות שהן מעניקות למרות קשיחותן.