מה אתם צריכים לדעת על לימודי הוראה? איך אדע שזה מתאים לי?

תחום ההוראה הוא אחד התחומים היותר מתגמלים הקיימים – האפשרות להשפיע על הדור הבא ובכך בעצם לעצב את העתיד מעניקה סיפוק עצום לכל מי שמשתלב במערכת החינוך, ולמרות שבמקביל מדובר בעבודה שיש בה גם לא מעט רגעים מאתגרים והתמודדויות עם ילדים, הורים וגם עם המערכת עצמה, עדיין זוהי אופציה שלכל מי שמחפש עיסוק עם שליחות כדאי לשקול.

על-מנת לעבוד במסגרת מערכת החינוך יש צורך בתעודת הוראה, ועל-מנת לקבל תעודה זו יש לצלוח לימודי הוראה, כלומר תואר ראשון בחינוך שמעניק הן B.A והן את תעודת ההוראה המיוחלת. לפרטים נוספים על לימודי הוראה לחצו כאן.

 

למי מתאימים הלימודים לתואר ראשון בחינוך?

לימודים בתחום החינוך ולקראת תעודת ההוראה מתאימים כאמור לכל מי שמחפש עבודה עם ערך מוסף, אוהב להעצים את מי שמסביבו ויודע איך להעביר ידע בצורה מרתקת, לא חושש מאתגרים והתמודדויות ומאמין שיהיה מיומן בעבודה עם ילדים ובני נוער.

עוד כדאי לדעת שרוב הפקולטות לחינוך והמכללות האקדמיות המתמחות בתחום זה מעניקות שירותי ייעוץ למי שמתלבט וזקוק להכוונה מצד אנשי מקצוע שמתמחים בכך.

 

המסלולים השונים של לימודי ההוראה

לימודי הוראה בפקולטות השונות לחינוך מתבצעים במסלולים בהתאם לסוג תעודת ההוראה המבוקש. המסלולים העיקריים הם:

* הגיל הרך – מסלול המעניק תעודות הוראה לגני ילדים, כשבחלק מהמקרים ובהם למשל במכללה האקדמית בית ברל ניתן לבחור גם במסלול של חינוך בגנים רגילים והוראה בכיתות א' ו-ב'. עוד מסלול אפשרי הוא חינוך בגן רגיל + בגן של החינוך המיוחד.

* בתי ספר יסודיים – מסלול זה מכשיר מורים לבתי ספר יסודיים, כשתעודת ההוראה היא במקצוע כמו לשון, ספרות, גיאוגרפיה, מקרא וכו'.

* בתי ספר על יסודיים – ניתן לבחור בין לימודים במתכונת דו-חוגית המקנים שתי תעודות הוראה לבין לימודים במתכונת חד-חוגית המקנים תעודה במקצוע הוראה אחד.

* חינוך מיוחד – מסלולים המכשירים מורים למסגרות של החינוך המיוחד. אל תעודת ההוראה בחינוך המיוחד ניתן לצרף תעודה המאפשרת הוראה גם במסגרות הרגילות בבתי הספר העל יסודיים, בתי הספר היסודיים או גני הילדים.

* הוראת אנגלית – מסלול ייעודי להכשרת מורים לאנגלית לכל הגילאים (תעודת ההוראה מאפשרת לעבוד הן בבית ספר יסודי והן בבית ספר על יסודי).

 

כמה זמן נמשכים לימודי ההוראה?

לימודי ההוראה במסלולים השונים נמשכים 4 שנים.

הלימודים כוללים קורסים עיוניים והכשרה מעשית לאורך כל ארבע השנים.

 

לימודי הוראה לאקדמאים

קהל יעד נוסף של לימוד הוראה הוא אקדמאים.

קהל יעד זה נחלק לשתי קבוצות: אקדמאים בתחום החינוך שמבקשים לשנות את תחום ההסמכה שלהם או להרחיב אותו, ואקדמאים מתחומים אחרים שמעוניינים בהסבה מקצועית מתוך הבנה כי המקום האמיתי שלהם הוא במערכת החינוך ועל כן מחפשים התמחות בהוראה.

באופן טבעי מדובר בסטודנטים שכבר מבינים שלימודי ההוראה מתאימים להם ויש להם פחות התלבטויות, אם כי גם הם כמובן יכולים במידת הצורך להיעזר בשירותי הייעוץ שמציעות הפקולטות לחינוך.

בדרך כלל תותאם לסטודנטים אלה תוכנית לימודים אישית.

 

תנאי הקבלה ללימודי ההוראה

באופן טבעי ישנם הבדלים בין תנאי הקבלה במוסדות הלימוד השונים וישנם גם הבדלים בין מסלול אחד למשנהו, וכמובן שרף הקבלה עשוי גם להתעדכן משנה לשנה.

באופן עקרוני ניתן להתקבל הן על סמך שקלול של הפסיכומטרי וממוצע הבגרויות והן על סמך תעודת בגרות בלבד.

במכללת בית ברל למשל ממוצע בגרויות של 92 ומעלה מאפשר להתקבל למסלול העל יסודי, ואילו ממוצע 90 או יותר מאפשר להתקבל גם למסלולי היסודי, הגיל הרך, החינוך המיוחד והאנגלית. בכל מקרה יש לקחת בחשבון שהפקולטות לחינוך בוחנות לא רק את ממוצע הבגרויות אלא גם את הרכבן ולמשל עבור תעודת הוראה במדעים או במתמטיקה ישנן דרישות גם לגבי ציון הבגרות במתמטיקה ומספר היחידות במבחן זה.

מי שתנאי הקבלה בארץ גבוהים מדי עבורו, יכול לנצל את העובדה שבמדינות רבות באירופה – תנאי הסף בשביל להתקבל ללימודים נמוכים יותר, אז אם יש לכם דרכון של מדינה אירופאית, לא משנה אם זה דרכון איטלקי, דרכון ספרדי או אפילו דרכון פורטוגלי (קראו בהרחבה) – זה יכול לעזור לכם להתקבל למוד באירופה

תנאי לימודי הוראה בחו"ל – האם זה כדאי?

ישראלים רבים טסים למדינות אחרות בשביל ללמוד תחומים כמו רפואה ועריכת דין, לדוגמא – לרומניה והונגריה. הסיבה לזה, במקרים רבים, היא העובדה שתנאי הקבלה ללימודים בתחומים האלה יותר גמישים מאשר בארץ ואפשר להתקבל למוסדות להשכלה גבוהה במדינות מזרח אירופה גם עם ציונים שלא היו מספיקים בשביל להתקבל אליהם לאוניברסיטאות בארץ. בנוסף, עלות המחייה במדינות האלה, במשך תקופת הלימודים, יותר זולה מאשר ובארץ, וכשרוצים להגיע לביקור בתקופה של חופש בין הסמסטרים – יש טיסות זולות ( https://www.alice.co.il/ – באתרים כאלה, לדוגמא) שאפשר להזמין גם בהתרעה קצרה.

מצד שני, תואר בהוראה שניתן במדינה אחרת, לא יתפוס אוטומטית בארץ, ויהיה צורך לעבור מבחנים נוספים בשביל לעסוק בהוראה, אחרי שקיבלתם את התואר וחזרתם לארץ. זה והעובדה שתנאי הקבלה ללימודי רפואה הם פחות גבוהים מאלה של לימודי הנדסה, רפואה ותחומים נוספים, הופכים את הלימודים בחו"ל לאופציה פחות אטרקטיבית, ולכן אין הרבה ישראלים שטסים למדינות אחרות בשביל ללמוד הוראה.