תרומתה של מיכל נאמן לאמנות הישראלית

מיכל נאמן, שנולדה בקבוצת כנרת וגדלה בלוד, תרמה רבות לאמנות הישראלית, וזאת במספר דרכים: ראשית, כציירת מחוננת שיצירותיה נסמכות על מגוון טכניקות אמנותיות מרתקות; שנית, כיוצרת מעוררת מחשבה שבציורים שלה משולבות גם שאלות קיומיות וביקורות נוקבות; ושלישית, כמרצה מוערכת לאמנות.

בשנת 2014 זכתה נאמן בפרס ישראל (לאמנות פלסטית) והיא נחשבת לאחת האמניות המשפיעות ביותר על הדור הנוכחי של ציירי ישראל, הן בזכות יצירותיה מעוררות ההשראה והן בזכות היותה מרצה מעוררת השראה לא פחות. עבודותיה נמכרות היטב ובעיקר בבתי המכירות הפומביות המובילים בארץ דוגמת מצארט (בעבר מצא מכירות פומביות).

החיבור בין מיכל נאמן לבין רפי לביא

נאמן נולדה ב-1951. כשהייתה בת 13 עברה משפחה מקבוצת כנרת ללוד (שכן בקיבוץ המיתולוגי לא אהבו את העובדה שההורים עסקו שניהם בהוראה). ב-1969, לאחר שכבר למדה ציור אצל אריה מרגושילסקי ואצל ג'ורג' שמש, התקבלה הנערה המוכשרת למדרשה לאמנות ברמת השרון – ושם הכירה את מי שישפיע עליה רבות, רפי לביא.

אם לנאמן מיוחסת – בצדק, כמובן – תרומה גדולה לאמנות הישראלית, הרי שתרומתו של רפי לביא (1937-2007) משמעותית אף יותר, הן כצייר, הן כמורה, הן כמבקר אמנות ובעיקר כמי שהפך את ביתו (שבאותם ימים שכן ברחוב יונה הנביא בתל אביב) למקום מפגש שוקק חיים ואמנות שאליו מגיעים אמנים רבים בכל ימות השבוע.

גם מיכל נאמן פקדה לעתים קרובות את הבית ברחוב יונה הנביא, והפכה עד מהרה לאחת הדמויות הבולטות בסצנה האמנותית של אותן שנים. במקביל למדה גם לתואר ראשון בתולדות האמנות וספרות (באוניברסיטת תל אביב) וכך זכתה לבסיס רעיוני איתן שתרם רבות למבע העשיר שלה, שבא לידי ביטוי באמצעות כישרון ציור מרשים לא פחות.

למרות שהייתה תלמידתו של לביא, אחד המורים היותר כריזמטיים לאמנות שפעלו בארץ, השכילה נאמן לשמור על עצמאות ועל ייחוד. ככל שהתפתחה הפכה תפישת העולם האמנותית שלה שוות משקל לזו של לביא, ובשלב מסוים הם אף הפכו לקולגות במסגרת צוות ההוראה של המדרשה לאמנות (שבינתיים עברה מרמת השרון לבית ברל), וכיום היא פרופסור חבר במדרשה זו ומכשירה את הדור הבא של האמנות הישראלית.

יצירות ייחודיות, חידתיות ומעוררות מחשבה

ב-2014 זכתה כאמור מיכל נאמן בפרס ישראל, הכרה על שנים רבות של תרומה לאמנות הישראלית. בין הנימוקים להענקת הפרס לנאמן הדגישו השופטים את הייחודיות של יצירותיה, את אופיין החידתי ואת היותן מעוררות תהיות קיומיות ומחשבה מעמיקה.

מאפיין נוסף של עבודותיה של נאמן הוא הדימויים הטקסטואליים הרבים בהם היא משתמשת (בניגוד, אגב, לתפישתו של רפי לביא, שדגל בהפרדה מוחלטת בין תוכן לצורה). כמו כן מאפיינים את העבודות של נאמן הומור, שימוש במגוון טכניקות ולא מעט המצאות ויזואליות מקוריות. כל אלה הופכים את יצירותיה של נאמן למבוקשות במיוחד כל אימת שהן מוצעות בבתי המכירות הפומביות הבולטים של ישראל ובראשם מצארט (לשעבר "מצא מכירות פומביות").

כדאי לדעת כי לא תמיד כולם הבינו את נאמן: כך למשל יצירה הנקראת "גדי בחלב אמו" שהציגה את הטקסט המוכר מהתנ"ך לצד הטקסט העוסק ב"ארץ אוכלת יושביה" הוגדרה כ"אחיזת עיניים" בעיתון "הארץ" – אולם כיום שורר קונצנזוס כי מדובר בעבודה רבת רבדים ומטלטלת במיוחד. עבודה מפורסמת אחרת של נאמן היא "ה' צבעים" (שם המתכתב כמובן עם הביטוי "אלוהי צבאות").

מצא מכירות פומביות – כך תוכלו גם אתם ליהנות מעבודה של נאמן

תרומתה העצומה של מיכל נאמן לאמנות הישראלית והיופי הרב רובדי הטמון בעבודותיה בא לידי ביטוי באופן טבעי גם בערכן הכספי. השתתפות במכירות פומביות, חיות או אינטרנטיות, של בית מכירות פומביות מוביל דוגמת מצארט (המוכר גם בשמו הקודם, מצא מכירות פומביות) היא דרך מצוינת לזכות באחת מהעבודות במחיר משתלם במיוחד.

בקרו בגלריית תירוש ותוכלו להתרשם ממכירת חפצי אומנות שונים ומיוחדים.