ההצלחה של ניר גלילי בקבוצת שלמה

בתחילת האלף השלישי פרש תת אלוף (מיל') ניר גלילי מצה"ל וזאת לאחר למעלה מרבע מאה של שירות בתפקידים בכירים ולקיחת חלק בקרבות מרים. תפקידו הראשון בסקטור האזרחי היה מנכ"ל "שלמה החזקות" השייכת לשלמה שמלצר (שנפטר בשנת 2014).

בתפקידו זה רשם ניר גלילי כמה הצלחות מרשימות שהפכו אותו לאחד המנהלים המוערכים במשק.

הקמתה של "שלמה החזקות"

שלמה שמלצר היה חייל משוחרר שעבד במוסך של אבא של אשתו אולם חלם על הצלחה עסקית נרחבת. תחילה הוא רכש 2 מכוניות (סוסיתא) שאותן השכיר ומעט לאחר מכן הוא נתקל בהזדמנות הגדולה הראשונה להתרחב: משרד הביטחון ביקש לשכור ממנו 10 כלי רכב לטווח ארוך. לשמלצר אמנם לא היו 10 מכוניות, אולם גם כך הוא חתם על העסקה עם משרד הביטחון, הצליח לגייס את צי הרכב הנדרש – והחל לעלות על מסלול ההצלחה העסקית.

בתחילת שנות ה-90 כבר היה שמלצר היבואן של סקודה בארץ (ביחד עם שלומי פוגל), וכן בעליהם של מספר עסקים ובהם מסוף מטענים בנמל אשדוד, מספנות ישראל (אותן רכש ביחד עם מספר שותפים מייד עם הפרטתן ב-1995) חברת קופל שעסקה בהשכרת כלי רכב (החל מ-1996), ועוד.

בשנת 2000 החליט שמלצר להשקיע תשומת לב רבה יותר בתחום זה של השכרת כלי רכב וליסינג, ובין הצעדים בהם נקט היה מינויו של תא"ל (מיל') ניר גלילי למנכ"ל הקבוצה.

העשור הרווחי של קבוצת "שלמה"

בין השנים 2000 ל-2010 נרשם זינוק של ממש בהיקף פעילותה של קבוצת שלמה, כשבין השאר במהלך אותה תקופה, וליתר דיוק ב-2008, אוחדו חברת הליסינג הציבורית "ניו קופל סיקסט" וחברת השכרת הרכב "שלמה sixt".

גודלו של צי כלי הרכב של החברה גדל בכ-350% (!) – מכ-20,000 כלי רכב בשנת 2000 ללא פחות מ-70,000 פריטים בשנת 2010.

שורת הרווח הלכה ותפחה אף היא, וכך למשל ב-2004 זינק הרווח הנקי של "ניו קופל Sixt" מכ-13 מיליון ש"ח ללא פחות מ-54 מיליון ש"ח, עלייה של כ-315% (!). היקף המכירות של החברה הגיע לכ-700 מיליון ש"ח, שהיוו אף הם עלייה מרשימה, ותחת הנהגתו של גלילי המשיכה הפעילות של "שלמה" להתרחב ובתשעת החודשים הראשונים של 2010 הציגה הקבוצה רווחיות שיא בשיעור של 74 מיליון ש"ח.

נתון נוסף שמעיד על הצמיחה המרשימה של קבוצת "שלמה החזקות" הוא הכנסותיה של חטיבת הרכב של הקבוצה ברבעון הראשון של שנת 2011 – למעלה מ-850 מיליון ש"ח.

בשנת 2010 הודיע ניר גלילי כי ברצונו לפרוש וזאת בשל תחושת מיצוי. הוא עבר לתפקיד מרכזי לא פחות במשק, מנכ"ל חברת הדלק הגדולה "סונול" אשר חולשת על למעלה מ-20% משוק הדלק בארץ. אגב, בשנת 2014 ביקשה קבוצת עזריאלי השולטת ב"גרנית הכרמל השקעות" שהיא הבעלים של "סונול" למכור את החברה ומי שעמד לרכוש אותה היה לא אחר משלמה שמלצר, אולם לאחר שהעסקה כבר גובשה ועמדה לקראת חתימה סופית נפטר שמלצר באופן פתאומי ויום לאחר מכן הלך לעולמו גם דוד עזריאלי כך שבסופו של דבר העסקה לא יצאה לפועל.

הקריירה הצבאית של ניר גלילי

אל תפקידו ב"שלמה" הגיע ניר גלילי לאחר קריירה צבאית ארוכה, שבה בין השאר לחם במלחמות יום הכיפורים ולבנון הראשונה, ומילא שורת תפקידי פיקוד ובהם מפקד חטיבה 500 של חיל השריון, מפקד אוגדת מילואים משוריינת ומפקד מחנה שומרון (צאלים) שהוא בסיס האימונים המרכזי של זרוע היבשה.